NOWINKI
„Hormon zaufania” nową bronią w walce z autyzmem
Francuscy naukowcy zapewniają, że ich odkrycie otwiera nowe perspektywy leczenia tej choroby. Okazało się, że krople do nosa z oksytocyną są w stanie znacznie złagodzić objawy tej neurologicznej choroby.
Oksytocyna to hormon, który odgrywa dużą role m.in. u kobiet w czasie porodu i karmienia niemowląt piersią. Jest również nazywanym „hormonem zaufania”, bo zmniejsza strach przed innymi ludźmi. Specjaliści z renomowanego Państwowego Centrum Poszukiwań Naukowych (CNRS) w Lyonie i Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego (CHU) w Creteil pod Paryżem zaczęli testować podawanie tego hormonu osobom cierpiącym na autyzm – chorobę, która powoduje m.in. zamykanie się w sobie pacjentów i utrudnia ich komunikacje z otoczeniem.
W ciągu dwóch tygodni poprzedzających eksperymenty nie podawano im żadnych leków. Dla porównania przebadano też grupę 13 zdrowych mężczyzn i kobiet. W jednym cyklu doświadczeń wszyscy uczestnicy wdychali placebo, a w drugim hormon. Następnie brali udział w wirtualnej grze polegającej na przerzucaniu piłki z trzema fikcyjnymi partnerami (“złym”, “dobrym” i ”neutralnym”), a naukowcy obserwowali zmiany ich zachowania. W kolejnym teście sprawdzano reakcje badanych na zdjęcia twarzy ludzkich o różnej mimice, zarówno po zażyciu placebo, jak i po oksytocynie.
Okazało się, że chorzy zaczęli np. uczestniczyć w prostych grach zespołowych i patrzeć rozmówcom w oczy – co wcześniej stanowiło dla nich problem nie do pokonania. Oksytocyna sprawiła ponadto, że podczas oglądania zdjęć, osoby z autyzmem spędzały więcej czasu na wpatrywaniu się w oczy ludzi na zdjęciach. “Kontakt wzrokowy można uznać za pierwszy krok w kierunku zbliżenia się do drugiej osoby” – tłumaczy prowadząca badania dr Angela Sirigu. Jednak pacjenci z autyzmem często go unikają. Zdaniem badaczki, wyniki jej zespołu wskazują, że oksytocyna może pomóc osobom z zaburzeniami autystycznymi – które mają zachowane zdolności intelektualne i dość dobrze rozwiniętą mowę – silniej reagować na innych i rozwinąć odpowiednie zachowania społeczne


  PRZEJDŹ NA FORUM