Jako rodzice zawsze musimy mieć skrzydła wystarczająco duże, aby otoczyć nimi dzieci i osłonić je przed krzywdą czy bólem. To figuruje w naszym kontrakcie z Bogiem, kiedy bierzemy na siebie odpowiedzialność za ich życie.

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » DLA RODZICÓW » CO NIE CO O DIECIE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

co nie co o diecie

  
m0niska
01.06.2010 21:08:21
poziom 3



Grupa: Administrator 

Posty: 163 #540970
Od: 2009-6-1
Dieta bezglutenowa i bezmleczna i bezcukrowa

Nawet jeśli dziecko nie miało wykonanych badań potwierdzających nietolerancję mleka i glutenu, warto próbować wprowadzić dietę bezglutenową i bezmleczną, która bez wątpienia przyniesie dziecku wiele korzyści.
Dieta bezglutenowa i bezmleczna JEST RZECZĄ FUNDAMENTALNĄ w leczeniu biomedycznym dziecka z autyzmem. Każdego dnia do stowarzyszenia LINCA wpływają świadectwa rodziców, którzy opisują dobrodziejstwa tej diety. Wiele dzieci z ADHD, które z powodu swej nadpobudliwości miały być wyrzucone ze szkół – właśnie dzięki diecie i odpowiednio dobranym suplementom, udało się pozostawić w szkole, ponieważ ich zachowanie uległo znacznej poprawie.

Wiele dorosłych osób z autyzmem doświadcza wielu korzyści płynących ze stosowania tej diety. Tak więc na jej wprowadzenie nigdy nie jest za późno.
DLACZEGO POWINNIŚMY WYELIMINOWAĆ MLEKO I GLUTEN Z DIETY NASZEGO DZIECKA?

Wszyscy wiele razy słyszeliśmy opinię, że dobre odżywianie jest podstawą dobrego zdrowia. Znane jest również stwierdzenie, że “JESTEŚMY TYM, CO JEMY”. Nie jest to jednak pełna prawda. Jesteśmy tym co jemy, trawimy, przyswajamy i wydalamy. Pragnę podkreślić, że nie tylko jest ważne to co wchodzi do naszych ust, ale to co przyswajamy, trawimy i czy dzieje to się w prawidłowy sposób.

Nasze pożywienie składa się z wielu różnych substancji: witamin, cukrów, tłuszczy, minerałów i białek. Aby mogły być one przyswojone przez każdą komórkę naszego ciała, muszą ulec procesowi degradacji, który zaczyna się w ustach a kończy w jelicie, gdzie poprzez kosmki jelitowe substancje te przechodzą do krwiobiegu i docierają do naszych organów. Niektóre substancje są proste, a inne, jak choćby białka, to bardzo złożone molekuły, które muszą być rozłożone przez enzymy, by mogły być wchłonięte i przetransportowane do naczyń krwionośnych.

U 90% dzieci z autyzmem i nadpobudliwością występują niedobory enzymów, co powoduje nieprawidłowy rozkład białek – w szczególności tych zawartych w mleku (kazeina) i zbożu (gluten). Ta nieprawidłowość staje się główną przyczyną wielu niepożądanych zachowań u naszych dzieci. Białka są podobne do “naszyjnika z pereł”. Aby mogły być prawidłowo wchłonięte przez nasz organizm, muszą się rozłożyć na aminokwasy (tak jakbyśmy rozrywali naszyjnik z pereł). U osób z autyzmem ten proces jest zaburzony. Wspomniany wyżej “naszyjnik” rozpada się jedynie na dwie lub trzy części, które nazywamy peptydami. Należy pamiętać, że z powodu zagrzybienia jelita naszych dzieci są dziurawe, co powoduje przepływ peptydów przez z jelit do układu krwionośnego, a stamtąd do całego ciała łącznie z mózgiem.

DLACZEGO DZIECKO ŹLE SIĘ ZACHOWUJE?

Peptydy pochodzące z kazeiny oraz gluten mają taką strukturę chemiczną,że ich działanie jest podobne do opioidów takich jak morfina. Dotarcie peptydów do mózgu powoduje podobny efekt, jak po zażyciu narkotyku. To właśnie powoduje, że nasze dzieci są uzależnione i przywiązane do niektórych potraw. Większość rodziców dzieci z autyzmem potwierdza fakt, że ich dzieci chcą cały czas jeść te same produkty takie jak mleko, chleb, pizza, ciastka, ser czy jogurt.

Typowe zachowania autystyczne takie jak izolacja, autostymulacje, autoagresja, niewrażliwość na ból, nagłe zmiany nastrojów i stereotypie to również typowe objawy występujące u osób uzależnionych od narkotyków opiatowych. Zaczynają się pojawiać zmiany w pięciu zmysłach: dotyku, wzroku, słuchu, smaku i węchu.
DOTYK

Dzieci z autyzmem mogą cierpieć na nadwrażliwość lub niedowrażliwość dotykową. Zaburzenia w sferze dotyku mogą się objawiać zachowaniami autoagresywnymi, gryziem się, uderzaniem głową w ścianę. Znam przypadki dzieci, u których poziom morfin był tak wysoki, że były w stanie oderwać sobie ucho bez czucia bólu. U dzieci cierpiących na nadwrażliwość dotykową występuje czasem niechęć do noszenia butów czy niektórych ubrań. Zalecane jest noszenie bawełnianej odzieży. Bardzo dobry wpływ na neutralizację nadwrażliwości ma kontakt dziecka z wodą.
WZROK
Dzieci autystyczne mogą widzieć mniej niż inne osoby, dlatego też czasem przyklejają się np. do telewizora lub jakiegoś źródła światła lub obsesyjnie patrzą się przez okno. Lub wprost przeciwnie. Niektóre dzieci widzą więcej i uciekają przed tym, chowając się pod stół lub zamykając w łazience. Często mrużą oczy, są zafascynowane świecącymi przedmiotami – szczególnie, gdy się poruszają. Dla dzieci, które cierpią na niedowrażliwość wzrokową wskazane jest dostarczanie dodatkowych bodźców wzrokowych. W przypadku nadwrażliwości należy robić wszystko aby wyeliminować dodatkowe stymulacje z otoczenia dziecka.
SŁUCH
Dzieci z autyzmem często zatykają uszy. W wielu przypadkach nie mogą chodzić do centrów handlowych, źle znoszą szkolny hałas, koncerty i głośne zabawy. Niektórym dzieciom przeszkadza nawet dźwięk spadających kropel deszczu. W takich przypadkach wskazane jest zastosowanie zatyczek do uszu. Jeśli dziecko cierpi na niedowrażliwość słuchową, to często zachowuje się bardzo głośno, krzyczy i lubi miejsca gdzie odbija się echo. Nadwrażliwość słuchową można zredukować słuchając odpowiedniej muzyki.
SMAK I WĘCH
Nasze dzieci często wąchają różne rzeczy, nawet jedzenie. Wsadzają sobie przedmioty do buzi nawet w takim wieku, w którym zdrowe dziecko już tego nie robi. Czasami gryzą ręce lub odzież. W wielu przypadkach są bardzo selektywne jeśli chodzi o wybór pożywienia, jedzą dwie lub trzy rzeczy na przemian. Często pojawia się nieuzasadniony śmiech.

Wszystkie wyżej opisane symptomy mają ścisły związek ze stanem funkcjonowania jelita i reakcją na różne produkty żywieniowe, na braki enzymatyczne oraz inne czynniki. Istnieją badania w laboratorium Great Plains, które mogą potwierdzić czy dane dziecko produkuje peptydy czy nie.

W przypadku Zosi już po miesiącu zauważalne były pierwsze efekty wprowadzenia diety.
Nadpobudliwość ruchowa spadła prawie do zera. Pojawiły się pierwsze słowa, łącznie z kojarzeniem ich znaczenia. Znacznie obniżyła się nadwrażliwość na bodźce dotykowe. Podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych Zosia wykazywała większe zainteresowanie współpracą, wykonywała prawie każde polecenie terapeuty bez większych protestów.

Niestety – i tu przestrzegam innych rodziców dzieci autystycznych – dieta musi być kompleksowa. Nie ma wyjątków od reguły. Trzeba restrykcyjnie stosować dietę, wykluczyć wszytko co może zawierać niebezpieczne dla naszych dzieci składniki pokarmowe.

Dla przykładu:
Białko mleka krowiego nie tylko znajduje się jak sama nazwa wskazuje w mleku. Występuje we wszystkich produktach które mogą zawierać mleko: czekolada, serki homogenizowane, ciastka, herbatniki, jogurty, masło, śmietana itd. Należy dokładnie czytać jakie składniki zawarte są w produktach, które kupujemy dzieciom, bo na przykład większość pasztetów i niektóre parówki zawierają mleko w proszku – niedozwolone dla naszych dzieci.

Dieta wymaga wielu wyrzeczeń i niestety ciężkiej pracy. My zaopatrujemy się w sklepach ze zdrową żywnością, również w marketach są już działy dla diabetyków, oraz osób będących na diecie bezmlecznej, bezcukrowej i bezglutenowej. Jest już dostępna tak duża ilość produktów, że można sobie dać radę. Nasza Zosia np. uwielbia “danonki sojowe” – w smaku niewiele się różnią od tych tradycyjnych.

Pomocne informacje

Produkty dozwolone w diecie bezglutenowej

Przetwory zbożowe bezglutenowe takie jak:
- przetwory ze zbóż naturalnie bezglutenowych (ryżu, kukurydzy, gryki, prosa itp.),
- sago,
- amarantus,
- mąka ryżowa,
- mąka kukurydziana,
- skrobia kukurydziana,
- mąka ziemniaczana,
- tapioka,
- mąka sojowa,
- kasza gryczana, kukurydziana, jaglana,
- pieczywo bezglutenowe (chleb, bułki),
- makaron bezglutenowy,
- płatki ryżowe,
- kaszki ryżowe błyskawiczne,
- płatki kukurydziane,
- chrupki kukurydziane,
- ciasta i słodycze bezglutenowe,
- budynie,
- galaretki,
- kisiel,
- ziarno słonecznika, dyni, sezamu, soczewicy, soi, orzechy,
- skrobia pszenna i inne produkty węglowodanowe oznaczone symbolem „przekreślony kłos”.

Możliwości zastępowania mleka krowiego

* Mleko sojowe – zawiera wartościowe białka roślinne i używane jest do produkcji pokarmów bezmlecznych dla niemowląt (Milupa-Som, Bebenago, Lactopriv). W sklepach ze zdrową żywnością można otrzymać produkty z mleka sojowego w różnych postaciach.
* Hypoalergiczne pokarmy dla niemowląt – (Beba-HA, Aptamil-HA) są dość drogie i muszą być niekiedy testowane.
* Mleko ryżowe,
* Mleko kokosowe
* Mleko gryczane

Produkty dozwolone w diecie bezcukrowej:

- ksylitol – cukier brzozowy,
- stevia,
- ew. fruktoza – najlepiej w naturalnej formie – owoce,

W przypadku wystąpienia candidozy na czas leczenia trzeba wyłączyć z diety wszystkie owoce, soki, oraz ziemniaki!
  
Electra29.04.2024 19:22:48
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » DLA RODZICÓW » CO NIE CO O DIECIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Nie płacz w liście, nie pisz,że los Ciebie kopnął nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia. Kiedy Bóg drzwi zamyka -to otwiera okno, odetchnij,popatrz spadają z obłoków małe wielkie nieszczęścia podobne do szczęścia, a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju i zapomnij,że jesteś gdy mówisz,ze kochasz.